lišta Titulní stránka















Mabel Katz - o tantře, pojídání masa, Oshovi, penězích, těžkých zkouškách a životních zázracích (jaro 2011)

Přednášíte o umění odevzdat se. Zajímá mě, zda si nějakým způsobem plánujete život?

Vůbec ne, nechávám Vesmír aby mě překvapil. Popravdě, nikdy by mě nenapadlo plánovat cestu do Prahy. Přiletěla jsem z Los Angeles a zítra se zase chystám do Guatemaly. Můj program sestavuje Bůh (směje se).

Co vás přimělo věnovat se učení Ho´oponopono?

Hledala jsem snadnější cestu. Znám mnoho způsobů osobního rozvoje, které vyvolávají dramatické situace. Lidé rozebírají své příběhy, obviňují sebe, rodiče, blízké osoby. Ale já necítím potřebu vyvolávat další utrpení. Říkala jsem si, že musí existovat jednodušší a efektivnější cesta. A našla jsem havajskou filozofii, která je založena na předpokladu, že život by měl být jednoduchý. My sami si ho však často komplikujeme.

To je svým způsobem také tantrická cesta – rozvíjet se snadným a zároveň příjemným způsobem.

Ano. Ze začátku to ale nebylo snadné. Čistila jsem a čistila (protože to je to, čím se v učení ho´oponopono intenzivně zabýváme), ale neviděla žádné výsledky. Setkala jsem se tehdy s mým učitelem dr. Lenem, on se mi podíval do očí a řekl: „Nic neočekávej“. Konečně mi došlo, jak je důležité zbavit se lpění na výsledku. V té době jsem také objevila, že ve mně existuje část, která toho ví mnohem víc, než můj intelekt. Která přesně ví, co je pro mě to pravé a dokonalé. Teprve tehdy se začaly v mém životě dít zázraky.

Když je před vámi obtížná zkouška, cítíte pochybnosti, zda bude ho´oponopono fungovat?

Naopak. Právě ve chvílích, které jsou pro mě nejtěžší, nejvíc praktikuji to, co vyučuji. Ho´oponopono znamená komunikovat s Bohem nebo chcete-li s Vesmírem bez prostředníků, důvěřovat a přijímat. Naučila jsem se, že i když věci nevypadají nebo neprobíhají podle našich představ, jsou perfektní. Nejtěžším okamžikem mého života bylo, když jsem se po dvaceti letech rozhodla odejít od manžela a svěřit do jeho péče naše děti. Jak se později ukázalo, bylo to pro všechny nejlepší řešení, v té chvíli ale vypadalo šíleně.

V knize Svět bez hranic je pasáž, kdy dr. Len říká, poté co si objedná v kiosku hamburger, „ Jídlo není nebezpečné. Nebezpečné je to, co si o něm myslíš“ Souhlasíte s tím?

V každém případě věřím v sílu myšlenky. Byla jsem vegetariánkou, když jsem potkala mého učitele. Sledovala jsem to, co jí (Hew Len v knize zmiňuje, že pravidelně snídá kořeněný párek) a uvěřila tomu, co říká: Je třeba čistit jídlo předtím, než ho sníš, ať je to cokoliv. Pak jsem se rozhodla přijmout maso do mého jídelníčku. A dovolit Bohu, aby vložil do potravy to, co potřebuji.

To ale může být v rozporu s láskou k přírodě a zvířatům.

Víte, co řekl Osho? Pokud nejíte maso, budete muset najít jinou cestu, jak se uvolnit. Pojídáním masa ze sebe člověk může dostat hněv a násilí, které v něm už je. Byla jsem v šoku, když jsem to četla. Ale ten názor je zajímavý, ne? Zkuste ho nehodnotit a nedávat nálepky.

Jaké jsou vaše zkušenosti s tantrou?

V minulosti jsem se věnovala tantře v taneční podobě. Zjistila jsem, že především my ženy se potřebujeme osvobodit. Přijmout všechny naše části a uvolnit potlačované energie, bez ohledu na to, že jsme se učily, tohle je správné a tohle ne. Abychom se staly opravdu samy sebou, musíme se spojit s vnitřní silou, respektovat naše pocity a dělat to, co považujeme za důležité.

Co poradíte lidem, kteří mají cestu k opravdovosti blokovanou strachem?

Strach existuje pouze v naší hlavě, je také součástí nahraného programu. Můžete mu říci: Miluji tě, děkuji Ti a nechat ho odejít. Jde vlastně o to pustit se do práce a začít se čistit.

Mabel Katz
se narodila se v Argentině, nyní žije ve Spojených státech. „Byla jsem původně majitelkou účetní firmy a pracovala méně za mnohem víc peněz. Teď si ale víc užívám život. Říkám si: Jsem spirituální, ale ne hloupá. Stále mám ráda materiální věci, nerada však pro ně trpím.“ Katz strávila dvanáct let intenzivním učením u dr. Ihaleakalá Hew Lena, spoluautora u nás dobře známé knihy Svět bez hranic. Je specialistkou na učení Ho´oponopono v manažerské a podnikatelské oblasti. Letos poprvé přiletěla do Prahy a uvedla na český trh svou první a nejúspěšnější knihu Tajemství jednoduché cesty. Naše setkání proběhlo v závěru náročného pobytu, Mabel přesto působila uvolněným a šťastným dojmem. Krátce poté navštívila představení Jaroslava Duška Čtyři dohody.

Ho’oponopono je klávesa delete na našem počítači.
Zvláštní slovo znamená v překladu „napravit chybu“. Dávné havajské učení je zaměřené na řešení problémů a vytváření přirozené hojnosti. Pracuje s principem stoprocentní odpovědnosti: Přivoláváme vše, co se děje v našem životě, včetně osob, které potkáváme, i jejich starostí. Souvisí to se vzpomínkami, daty, programy a informacemi, které obvykle dědíme od předků. Dokonalost znamená zbavit se těcht paradigmat, nemít představy, na ničem nelpět a neposuzovat. Připustit, že nic není tak jak si myslíme. H´oponopono nabízí cestu neustálého čištění pomocí čtyř jednoduchých manter: Omlouvám se. Prosím odpusť mi. Děkuji. Miluji Tě. Mabel Katz ve své knize Tajemství jednoduché cesty, kterou vydala Maitrea (2011), říká: Prostřednictvím ho´oponopono můžeš najít to, kým skutečně jsi. A zároveň se zbavit všeho, co nejsi – posuzování, lpění, strachů. Je to tedy způsob přijetí sebe sama.


Rozhovor exkluzivně pro Tantra Magazín
text: Iveta Kučerová
zdroj fotografií: Maitrea a archív Mabel Katz
odborná konzultace: Sumito Petr Mikulka